مقالات

انجیر

انجیر خشک ارگانیک و صادراتی ناتس کالا کرنلو nutskala kernelo dried fig organic nutsbazaar ناتس کالا بازار خرید فروش خشکبار خرما آجیل پسته سبزی خشک ادویه عسل گون کنار میوه خشک عمده آنلاین قیمت چای قهوه فندق بادام گردو انجیرخشک

انجیر 

انجیر میوه درخت انجیر است که از گیاهان گل دار از خانواده انجیران می باشد. درخت انجیر بومی منطقه خاور میانه و آسیای غربی است.

انجیر انواع مختلفی دارد که عبارتند از فیکوس کاریکا، فیکوس پالماتا و فیکوس پودوکاریکا. فیکوس کاریکا همان انجیر معمولی است که به عنوان میوه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از میوه انجیر می‌توان علاوه بر یک میوه خوراکی در تهیه انواع مربا، بستنی نیز استفاده کرد. میوه آن به شکل خشک، تازه، کمپوت، مربا، آرد و مارمالاد به مصرف می‌رسد.

از آنجایی که نگهداری میوه تازه انجیر بسیار سخت می‌باشد، معمولا مقدار زیادی از محصول را خشک و یا از طریق فرآوری شده به محصول دیگری تبدیل می کنند. محصولاتی مانند انجیر خشک شده ،سرکه و شیره انجیر از جمله آنها هستند.

 

کشور های ترکیه و ایران از تولید کنندگان عمده انجیر در دنیا می باشند. شیوه خشک کردن انجیر در کشورهای دیگر از جمله ترکیه متفاوت از ایران است.

شهر استهبان استان فارس در ایران از بزرگترین تولید کنندگان انجیر به روش دیم در جهان می باشد که محصول آن از کیفیت و مرغوبیت خاصی برخوردار است که عمدتا بیشتر تولیدات آن به کشورهای دیگر صادر می شود.

موطن اصلی درخت انجیر در دنیای قدیم یعنی اروپا و آسیا در نواحی مدیترانه بوده است. در ایران درخت انجیر به ویژه نوع خودرو یا کوهستانی آن که به انجیر کوهی مشهور است بسیار قدیمی است و در حال حاضر نیز تولید می گردد.

 

خواص انجیر

 

میوه انجیر  مملو از مواد مغذی است که برای سلامتی بدن بسیار مفید است. انجیر به هضم غذا کمک و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می دهد.همچنین انجیر سطح قند خون را کنترل می‌کند.

خواص انجیر خشک نیز بسیار زیاد است. انجیر خشک سرشار از قند است. اگرچه می تواند به کنترل دیابت نیز کمک کند.

قیمت بازار انجیر خشک ارگانیک و صادراتی ناتس کالا کرنلو nutskala kernelo dried fig organic nutsbazaar ناتس کالا بازار خرید فروش خشکبار خرما آجیل پسته سبزی خشک ادویه عسل گون کنار میوه خشک عمده آنلاین قیمت چای قهوه فندق بادام گردو انجیرخشک

آب و هوا

درخت انجیر به گرمای زیاد مقاوم و  نسبت به سرما نیز حساس است .سرما یک عامل محدودکننده در کاشت این درخت می‌باشد.  انجیرهایی که برای کنسرو یا در شیرینی‌پزی مصرف می‌شود در هوای مرطوب محصول مرغوب‌تری می‌دهد تا در هوای گرم و خشک و برعکس میوه درختان انجیری که در هوای خشک و نسبتاً گرم کاشته شده‌اند برای تهیه انجیر خشک مرغوب‌تر است تا آنهای در هوای مرطوب عمل آمده‌اند.

میوه انجیر در نواحی مرطوب درشت می‌شود و دم آن بلند می‌گردد ولی مقدار شیرینی میوه کم می‌شود. بالعکس در هوای خشک و گرم دم میوه کوتاه و گاهی به کلی از بین می‌رود اما اندازه میوه کوچک و مقدار شیرینی آن زیاد است. انجیر تولید شده در نواحی استهبان و استان فارس غالبا به صورت دیم کاشت و آب زیادی مصرف نمی کند و جزو مرغوب ترین محصولات صادراتی ایران است.

 

قیمت و بازار انجیر

بدیهی است در فصل برداشت این محصول قیمت آن مناسبتر و حتی پس از خشک کردن آن می توان با هزینه کمتری آن را خریداری نمود. به دلیل آنکه این محصول حتما نیاز به نگهداری در سرخانه دارد هزینه آن پس از نگهداری در سردخانه کمی افزایش می یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *