ناتس ویکی

انجیر

انجیر خشک ارگانیک و صادراتی ناتس کالا کرنلو nutskala kernelo dried fig organic nutsbazaar

انجیر میوه درخت انجیر گونه ای آسیایی از گیاهان گل دار از خانواده انجیران است.این درخت بومی منطقه خاور میانه و آسیای غربی است.

انجیر انواع مختلفی دارد و انواعی که در باغبانی از نظر مصرف میوه آن مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از فیکوس کاریکا، فیکوس پالماتا و فیکوس پودوکاریکا. فیکوس کاریکا همان انجیر معمولی است که به عنوان میوه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از میوه انجیر می‌توان علاوه بر یک میوه خوراکی در تهیه انواع مربا، بستنی نیز استفاده کرد. میوه آن به شکل خشک، تازه، کمپوت، مربا، آرد و مارمالاد به مصرف می‌رسد.

از آنجایی که نگهداری و انتقال میوه تازه انجیر بسیار دشوار می‌باشد بیشترین استفاده آن به صورت فرآوری شده می‌باشد. سرکه و شیره انجیر نیز دارای طعم شیرین و دلچسبی می‌باشد که برای انواع ترشی و سالاد استفاده می‌گردند.

 

کشور ترکیه و ایران از تولید کنندگان عمده انجیر در دنیا می باشند.

در ایران  شهر استهبان استان فارس از بزرگترین تولید کنندگان انجیر به روش دیم در جهان می باشد که محصول آن از کیفیت و مرغوبیت خاصی برخوردار است که عمدتا بیشتر تولیدات آن به کشورهای دیگر صادر می شود.

وطن اصلی درخت انجیر در دنیای قدیم یعنی اروپا- آسیا در نواحی مدیترانه و در ایران درخت انجیر به ویژه نوع خودرو یا کوهستانی آن که به انجیر کوهی نامور است بسیار قدیمی است.

یکی از رویشگاه‌های انجیر خودرو یا کوهی قهستان و جنوب خراسان و منطقه زیبد است. آثار این درخت در آخر عهد دوم  دیده شده و در عهد چهارم در اطراف دریای مدیترانه مورد کشت قرار گرفته‌است. در مصر از ۲۸۰۰ سال قبل از میلاد مسیح کاشت درخت انجیر مرسوم بوده‌است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *