ناتس ویکی

درباره بادام

قیمت خرید بادام کرنلو بازار عمده خشکبار مامایی سنگی محب nuts almond wholesale bazaar

درخت بادام

میوه بادام گونه ای از انواع خشکبار است که گفته شده  بومی کشور ایران و مناطق آسیای مرکزی است. میوه بادام پوستی سخت دارد که مغز آن پس از رسیدن تا حدی سفت و قابل مصرف می شود.

کلمه بادام در اصل ایرانی اسن  و از زبان فارسی به زبان‌های دیگر راه یافته است. نقل است که از چندین هزار سال قبل از میلاد مسیح، درخت بادام بر روی کره زمین وجود داشته است. این درخت اگرچه در مقابل سرما آسیب پذیر است اما در مناطق کوهستانی با آب و هوای سرد رشد خوب و محصول مرغوبتری تولید می کند.

بادام از معدود میوه هایی است که در دو نوع شیرین و تلخ یافت می شود. البته هر دو نوع مغزها قابل استقاده و مصرف هستند.یکی دیگر از ویژگی های دیگر بادام زیبایی خیره کننده شکوفه ها و باغ های بادام در فصل بهار است. همه ساله در فصل بهار درختان بادام خیلی زود شکوفه کرده و سفیدی شکوفه های آن انسان ها را برای تماشا و عکاسی به سوی خود جلب می کند.

 

جالب بودن میوه بادام امکان مصرف آن در دو مرحله از رشد آن است، کمی پس از شکوفه زدن و رشد میوه بادام می توان میوه نارس بادام را چید و مصرف کرد که در ایران به چغاله معروف است. البته در مصرف  این محصول به دلیل بافت و سنگینی هضم آن نباید زیاده روی کرد.

 

باغ بادام در بهار

کاربرد بادام:

مغز بادام از آجیل‌ ها و خشکبارهای محبوب در کل جهان است. مصرف آن چه بصورت خام و بوداده شده بسیار رایج است. همه ساله در اوایل فصل تابستان و پس از برداشت محصول بازار خرید و فروش بادام پررونق می شود.

نکته مهم درباره این میوه نیاز صنایع غذایی و بهداشتی به استفاده از مغز و فراورده های جانبی آنست. به عنوان مثال از جمله موارد استفاده ازبادام شیرین، می‌توان به صنایع دارویی مانند حل نمودن برخی از داروها در آن به منظور استفاده در تزریقات است. از دیگرصنایع که توجه ویژه ای در استفاده گسترده بادام دارد می توان به صنایع آرایشی اشاره کرد.

استفاده از عصاره و روغن بادام در کرم ها و داروهای پوستی از مواردی است که می توان به آن اشاره کرد. البته خرید این میوه توسط صنایع دیگر تابع نوع و قیمت آن است. معمولا مغز بادام پس از برداشت بر اساس اندازه و مرغوبیت آن طبقه بندی و مغزهای شکسته شده و با کیفیت پایینتر برای روغن گیری به بازار عرضه می گردد.

مغز بادام شیرین

بادام تلخ نوعی مغز بادام حاوی مواد سمی و شیمیایی است. با این وجود مغز بادام تلخ در تهیه دارو ها بسیار پرکاربرد است.

مغز بادام در التیام سوختگی ها، رفع خارش‌های پوستی و التهاب‌های پوستی نیز استفاده می گردد.

بادام تلخ همچنین با روشهای خاص سنتی در منزل قابل شیرین شدن و مصرف نیز می گردد. اما روغن گیری و استفاده از آن در طب سنتی بسیار رایج بوده است.

بازار و قیمت بادام:

نکته مهم در بازار بین المللی بادام ، سورت کردن و سایز بندی مغز بادام جهت قیمت گذاری و فروش بادام است.به عنوان مثال بادام مامایی به هشت سایز و طبقه تقسیم و سپس برای هر گروه قیمت ارائه می شود. کشور هند و بعضی کشورهای اروپایی از مشتریان بادام مامایی ایران هشتند.

سطح صاف ، اندازه کشیده ، رنگ روشن ، نرمی و میزان روغن موجود در این بادام ، باعث قیمت بالا و بازار رقابتی آن شده است.

گروه بندی مغز بادام مامایی

به عنوان مثال در سال ۲۰۱۷ تولید بادام در جهان بیش از دو میلیون تن بوده‌ که حدود بیش از 40 درصد از آن متعلق به کشور ایالات متحده بوده است.دیگر کشورهای عمده تولیدکننده بادام کشور اسپانیا، کشور ایران ، ترکیه ، افغانستان و سوریه هستند.

درخت بادام در مناظق آفتابی با آب و هوای گرم نیازمند مقدار زیادی آب است. از آنجا که بادام در معرض هوای سرد بسیارآسیب پذیر بوده،در آمریکا مناطقی مانند کالیفرنیا رشد گسترده ای در تولید بادام داشته اند.

محصول بادام در بیشتر مناطق کوهستانی ایران در استان‌های خراسان، فارس، کرمان ، خوزستان، سیستان و بلوچستان، یزد،اصفهان ، مرکزی، کردستان، قم، کهکلویه و بویراحمد و لرستان تولید می گردد.

انواع بادام و خصوصیات آنها:

در کشور ما انواع مختلفی از بادام کشت و برداشت می گردد که هر کدام قیمت مخصوصی در بازار بادام و خشکبار دارند. بعضی گونه ها به علت قیمت بالای آن تنها به کشورهای دیگر صادر می گردد و برخی گونه ها در بازار داخلی و برای مصرف کننده عادی قیمت مناسبتری جهت خرید دارند. در زیر به تعدادی از انواع بادام ایرانی اشاره می کنیم:

بادام پوست کاغذی که همراه با پوسته ی چوبی و نازک آن فروخته می شود.
بادام مامایی که از مرغوبترین نوع بادام های جهان است و درختی بسیار مقاوم در برابر آفات دارد. قیمت این بادام در بازار خشکبار جزو گرانترین بادام هاست. ایران یکی از تولیدکنندگان عمده بادام مامایی است.
بادام سنگی از معمول ترین نوع بادام های موجود که پوستی بسیار سخت و مناسب دارد و بصورت دیم هم امکان پرورش دارد.
بادام ربیع با مقاومت در برابر تغییرات آب و هوایی و سازگار با شرایط جوی بیشتر مناطق ایران می باشد.
بادام منقا که درخت آن محصول بسیار خوش طعم و شیرین داشته و درخت آن بسیار زودهنگام به شکوفه می نشیند.

برخی از خواص مغز بادام برای بدن:

مصرف مداوم بادام کلسترول را پایین می آورد.

بادام باعث جلوگیری از انواع سرطان ها می شود.

کمک بادام به حفاظت در برابر بیماری دیابت

بادام باعث جلوگیری از نقص های زایمانی میشود.

مصرف بادام قدرت مغز را بالا می برد.

مصرف بادام به درمان کم خونی کمک می کند.

مصرف مغز بادام به تقویت استخوان ها و دندان ها کمک می کند.

استفاده از مغز بادام در رژیم غذایی روزانه به طراوت و مراقبت از پوست کمک می کند.

**جهت خرید عمده بادام جهت بازار های صادراتی و داخلی می توانید با تیم ما تماس و علاوه بر قیمت انواع بادام ، مشاوره رایگان دریافت نمایید.

خرید بادام ، قیمت بادام ، بازار عمده بادام ، قیمت بادام سنگی ، قیمت بادام مامایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *