مقالات

خرما

قیمت خرید خشکبار گردو بادام خرما سبزی خشک عسل کشمش عمده بازار ناتس کرنلو زعفران SAFFRON nuts bazaar wholesale price kernelo

خُرما

نام علمی خرما  Phoenix dactylifera می باشد که درختی مختص مناطق گرمسیری  و از خانواده  نخل‌ها است. میوه‌ خرما خوراکی و  هسته‌ دار با پوست عمدتا نازک و طعم شیرین است که به صورت خوشه‌ به  شاخه های درخت خرما یا همان نخل  آویزان است.ارتفاع نخل ها  به طور طبیعی  به بیش از ۱۰ متر می‌رسد.

 

خرید انواع خرما عمده

کشت نخل خرما در مناطق گرمسیر  ایران، پاکستان، عراق، عربستان و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و کشورهای شمال آفریقا مانند مصر ، تونس ، الجزایر و بعضی از ایالت های آمریکا رایج بوده که البته به صورت محدودتر در سایر نقاط گرم و بیابانی جهان نیز معمول است.

میوه نخل خرما در طی مراحل رشد نام های متفاوتی داشته که به عنوان مثال به میوهٔ نرسیده خرما، خارَک گفته می شود.رطب نام میوه در مرحله قبل از رسیدن کامل خرماست که معمولا رطوبت آن بیشتر و قند کمتری نسبت به خرمای کاملاً رسیده دارد.

 

خرید انواع خرما رطب خارک عمده بازار صادرات مضافتی پیارم کبکاب شاهانی خاصویی dates types

میوه خرما قدمت تاریخی داشته و از دوران باستان در رژیم غذایی بشر بوده و می توان گفت  یکی از قدیمیترین میوه‌های کشت شده توسط انسان می باشد. کلمه خرما ریشه لغوی فارسی داشته و از زبان‌ فارسی به زبان‌های دیگر وارد شده است. نقل است در منطقه بندرعباس لغت خرما را برگرفته از گویش های پهلوی هارما (HARMA) و ارما (ORMA) می‌ گویند.

باستان شناسان احداث نخلستان‌های خرما را به 5000 سال پیش نسبت داده اند به دلیل آنکه نام آن در لوحه‌های گلی یافت شده متعلق به پنجاه سده قبل پیدا کرده اند. در ایران نخل و خرما از دوران باستان و پیش از هخامنشی کشت می‌شده. در ادبیات ساسانی از جمله در کتاب بندهشن از نخل یاد شده‌است. منابع چینی از ایران به عنوان سرزمین نخلنخل خرما هخامنشیان انواع خرما تاریخ ایران کرنلو persian dates history kernelo nuts خرما که در نزدشان به نام عناب پارسی و عناب هزارساله مشهور بوده، یاد کرده‌اند. در پایان سده نهم میلادی، نخل خرما را از ایران به چین برده و در آنجا کشت کرده‌اند. در میان کشورهای اروپایی اسپانیا پیشینه بیشتری در کشت خرما دارد.

 

 

 

مصرف خرما:

سرانه مصرف خرما در کشور ایران حدود ۷ کیلوگرم بوده که در سالهای اخیر رشد چشمگیری داشته است. این در حالی است که سرانه مصرف خرما در کشورهای  مانند عربستان ۱۳ کیلوگرم و در کشور مصر حدود ۱۶ کیلوگرم است.

بیش از ده نوع از خرمای ایرانی از گونه های تجاری محسوب و به بازار خرما در کشورهای دیگر صادر می گردد. خرماهایی مانند مضافتی ، پیارم ، زاهدی ، ربی ، کلوته ، کبکاب ، خاصویی و خرما استعمران یا سایر از جمله خرماهای صادراتی ایران است.بیشترین مصرف داخلی در بین خرماهای ایرانی متعلق به خرما مضافتی و کبکاب بوده و با رشد آگاهی ها به واسطه شبکه های اجتماعی و صنعت بسته بندی  خرماهای پیارم ، زاهدی و خاصویی در سالهای اخیر بازار رو به رشدی را در بین مصرف کنندگان داخلی تجربه می کنند.

ماه رمضان و فصل های پاییز و زمستان از زمانهایی هستند که مصرف خرما در بازار داخلی و خارجی رشد و معمولا افزایش قیمت خرما در آنها مشاهده می گردد.

انواع متفاوت خرمای ایران:

استانهای جنوبی ، جنوب شرقی ایران مانند استان خوزستان ، بوشهر ، هرمزگان ، استان کرمان ، فارس و استان سیستان و بلوچستان مناطق تولید خرما در کشور ما هستند.

در کتابها و اسناد یافت شده قدیمی به بیش از بیست نوع  نخل خرما که در جنوب تهران و  اطراف خرمشهر کشت می‌شده نام برده شده‌است. همچنین مطالعات علمی نشان می دهد 3000 نوع خرما در جهان یافت شده که حدود 400 نوع آن تنها در ایران کشت می شود.

انواع خرما ایران نقشه خرما dates map iran

خرمای پیارم در استان هرمزگان
خرمای ربی در سراوان ، ایرانشهر و جیرفت
خرمای سایر در استان خوزستان (شادگان)
خرمای کروت در استان کرمان
خرمای کلوته در جیرفت، عنبرآباد و کهنوج
خرمای مضافتی درجیرفت، عنبرآباد و بم
خرمای الینگی نیک‌شهر در استان سیستان و بلوچستان
خرمای هلیله‌ای در جیرفت، عنبرآباد، کهنوج و بم
خرمای شاهانی در استان فارس
خرمای زاهدی در استان خوزستان، بوشهر و جنوب استان کرمان
خرمای کبکاب در استان بوشهر
خرمای مرداسنگ مناطق جنوبی استان کرمان (شهرستان جیرفت، شهرستان عنبرآباد، شهرستان کهنوج) و استان هرمزگان
مهمترین  خرماهایی که در ایران تولید می‌شوند را خرما سایر یا استعمران ، خرما مضافتی در کرمان و بم، خرما زاهدی در استان فارس و پیارم در حاجی‌آباد هرمزگان و گونه کبکاب در دشتستان بوشهر تشکیل می‌دهد.


ارقام بومی خرما در بلوچستان ایران:

خرمای مضافتی، ربّی، شَکَری، حلیله، آبروگن، کَلَگی، چربان، حاشه‌ای، جوانداک، اشکنجک، پُپو، دِسکی، وردیوار، بَرنی، کلوت، مُلسی، کروچ، کونداک، کتمی


ارقام بومی خرما در استان فارس:

عمده اقلام خرامای فارس شاهانی، زاهدی (قصب)، کبکاب می‌باشد و سایر ارقام دیگر پیارم، خاصوئی، استعمران، برحی، دیری، گنتار، مجول، پنجه عروس، هلیله

گونه های بومی خرما در بوشهر:

قسب (زاهدی)، کبکاب، حاج باقری، برهی، بریمی، صمرون، شکر، سیسی، حلَو، سروری، زندنی، خشن خار، استک سرخو، مرسو، خاصویی، جمادی، بیرمی، تی رس، شهابی، لش، کندی، خنیزی، سمیلی، خضروی، گنتار، پنبه، شیخ عالی، زامردو، ده دارب، اهرمی، خاویزی، خاور، مکتی، شاخونی، مصلی، جوزی، غصاب و ردستی


ارقام خرمای هرمزگان:

خرمای پیارم، مرداسنگ، هلیلی، مضافتی، خاصویی، خنیزی، شاهانی، کریته، زرک و کلک سرخ.
ارقام بومی خرما در غرب خوزستان: لیلوئی، برحی (گرد و ریز و با و شیرینی کمتری نسبت به ارقام دیگر)، زاهدی، دیری، اشکر و بریم، حلاوی، بلیانی، سویدانی، هداک، شکر، بنت السب، دگل زرد، خضراوی، استعمران (سعمرون)، بوبکی، چبچاب، مشتوم، جهرمی، عموبحری، دگل سرخ، فرسی، هدل، خصاب، حمراوی، حساوی، اسحاق، جوزی و گنتار، کبکاب (بسیار شیرین و ظاهری شیشه‌ای دارد).


گونه های بومی خرما در استان کرمان:

(در بم و نرماشیر) مضافتی، کروت، قندشکن (سنگ‌شکن)، ربی، خریک، هلیله‌ای
(در جیرفت و عنبرآباد): خرمای مضافتی عالی مِهتِری، شِکَری (این دو از زودرس‌ترین گونه‌های خرما هستند که بیشتر مصرف محلی دارند)، کلوته (کلیته)، مرداسنگ (تنها خرمای طبع سرد دنیا)، هلیلی، خَنیزی، رُوغنی، شاهانی، زاهدی، خضراوی، رَبی، نگار (میوه‌هایی بسیار کشیده دارد)، گاردیال، قربانی، آجیلی


ارقام بومی خرما در غرب کرمانشاه (قصر شیرین): زاهدی، ارزق، خضراوی، جعفری و اشرسی
ارقام بومی خرما در ایلام: خضراوی، زاهدی، اشرسی و زیدی

 

آمار تولید جهانی خرما

(تولید کنندگان عمده در سالهای 2021-2020)

آمار تولید خرما کرنلو dates producers kernelo medjool mazafati

dates exporters قیمت خرما آمار صادرات ایرانآمار تولید خرما در جهان dates production kernelo

برخی از خواص خرما:

کمک به هضم غذا و تسکین یبوست

تقویت استخوان ها و دندان ها بواسطه کلسیم موجود

درمان اختلالات روده

درمان کم خونی بواسطه تامین آهن بدن

کمک به درمان آلرژی ها با خرما

افزایش وزن بدن با مصرف مدام خرما

افزایش سطح انرژی بدن با مصرف خرما

کمک به حفظ سلامت سیستم عصبی

بهبود سلامت قلب

درمان ضعف جنسی با خرما

و  پیشگیری از انواع سرطان

صادرات خرما:

بیش از 50 درصد تولید خرمای ایران به کشورهای دیگر صادر می گردد. لازم به ذکر است عمده صادرات خرمای ایران بصورت فله و در بسته بندی های 5 و 10 کیلویی انجام می شود. کشورهای هند ، اندونزی ، امارات ، روسیه ، مالزی ، پاکستان ، ترکیه ، افغانستان و کشورهای حوزه دریای خزر و اروپایی از عمده مقاصد صادراتی خرمای ایران می باشند.

2 دیدگاه در “خرما

 1. سیدمحمدمهدی طباطبایی گفت:

  با سلام چطور میتونم کد تخفیف دریافت کنم؟

  1. manager گفت:

   با سلام دوست عزیز
   بعد از اولین خرید شما به لیست مشتریان ناتس کالا اضافه شده و هر چند وقت یکبار کد تخفیف برای شما ارسال می گردد.
   همچنین در کانال اینستا گرام ناتس کالا تخفیفات هفتگی اطلاع رسانی می شود
   nutskalastore@

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *