مقالات

پسته ایرانی

ناتس کالا بازار خرید فروش خشکبار خرما آجیل پسته سبزی خشک ادویه عسل گون کنار میوه خشک عمده آنلاین قیمت چای قهوه فندق بادام گردو

پسته نام یکی از خشکبارهای گران قیمت و شناخته شده ،که محصول درخت کوچکی با  مبدأ  خاورمیانه و آسیای مرکزی و بویژه کشور ایران.البته امروزه تولید پسته آن در اروپا و آمریکالی شمالی هم گسترش یافته است. ایران، سوریه، ترکمنستان ، ترکیه و غرب افغانستان مناطق بومی تولید پسته در جهان هستند. ایالات متحده آمریکا و اسپانیا هم کشورهای جدیدی هستند که به جمع تولید کنندگان پسته پیوسته اند.قیمت خرید و فروش پسته جایگاه خاصی به این خشکبار در بازار های بین المللی داده است.

پسته میوهای در دسته خشکبار که مغز بسیار لذیذ و در عین حال مقوی از نظر ویتامین ها است. ریشه واژه‌ای پسته فارسی بوده و از طریق زبان لاتین وارد زبان‌های اروپایی شده‌است.

خرید فروش انواع پسته در بازار خشکبار کرنلو ناتس کالا pistachio wholesale price kernel

شهرستان های رفسنجان، سیرجان، دامغان، قزوین، نی ریز، مروست، انار، شهربابک، راور، زرند و نائین بیشترین حجم تولید پسته در ایران را دارا هستند.به عنوان مثال در سال ۲۰۱۷ معادل ۵۷۴٬۹۸۷ تن پسته در ایران تولید شده و جایگاه  ایران مقام اول تولید پسته در جهان بوده است.بعد از ایران کشور آمریکا با تولید ۲۷۲٬۲۹۱ در جایگاه دوم و چین با تولید ۹۵٬۲۹۴ تن در جایگاه سوم قرار داشته‌اند.

ایران و ایالات متحده آمریکا و ترکیه سه کشور کشور اصلی در زمینهٔ تولید و صادرات پسته در جهان به‌شمار می‌روند. به‌طوری‌که حدود هفتاد تا هشتاد درصد تولید سالانه پسته در اختیار تنها دو کشور ایران و آمریکا بوده‌است.

خرید فروش قیمت پسته کله قوچی ناتس کالا خشکبار nutskala nutsbazaar kalehgochi pistachio

میزان تولید پسته در ایران سالانه به طور متوسط حدود ۲۰۰ هزار تن است و تنها ۱۰ درصد از این محصول مصرف داخلی دارد و ۹۰ درصد دیگر آن صادرات می گردد. مصرف سالیانهٔ پسته برای هر خانوادهٔ ایرانی حدود ۲ کیلوگرم است. تولید و صادرات پسته ایرانی، سالانه در حدود ۱٫۴ تا ۱٫۷ میلیارد دلار برای ایران، درآمدزایی می‌کند. شهرستان رفسنجان، زرند شهر کشکوییه،شهرستان سیرجان، شهرستان انار و نی ریز مراکز اصلی تولید پسته در ایران به‌شمار می‌آیند و ۸۰ درصد پسته تولیدشده در ایران، از این مناطق به‌دست می‌آید. شهرستان بوئین زهرا در استان قزوین نیز سهم قابل توجهی از پسته تولیدی ایران را به خود اختصاص می‌دهد.

 

انواع پسته های تجاری ایرانی:

 

پسته اکبری

پسته فندوقی

پسته کله قوچی

پسته احمدآقایی

پسته بادامی

خرید فروش انواع پسته در بازار خشکبار کرنلو ناتس کالا pistachio wholesale price kernel

پسته ایران در آمریکا:

داستان کشت پسته در ایالات متحده بدینگونه بود که در سال ۱۹۲۹ دانشمند گیاه‌شناس آمریکایی به نام ویلیام ای. وایتهوس صرف شش ماه در مزارع باغ‌های کشت پستهٔ ایران، با جمع‌آوری بذر و انجماد آن‌ها به صورت انبوه، تولید را برای یافتن پسته‌های متمایز پیدا کرد. او با برگرداندن یک کیسهٔ ۲۰ پوندی(۹کیلوگرم) بذر به سوی آمریکا بازگشت. و کشت پسته در آمریکا رو به گسترش نهاد، جالب است بدانید بیش از ۹۰٪ پستهٔ آمریکا تنهادر ایالت کالیفرنیا به دلیل آب و های خاص آن تولید می‌شود.

در ایران استان کرمان و بویژه شهرستان رفسنجان بیشترین تولید پسته را به خود اختصاص داده‌است. تولید پسته در ایران پیشینهٔ چند هزار ساله دارد. پسته‌کاری در آمریکا در دههٔ ۱۹۳۰ میلادی با کاشتن بذر پستهٔ ایرانی آغاز شده‌است. پس از وضع تحریم‌های آمریکا و متحدانش علیه ایران، پسته‌کاری صنعتی در آمریکا رونق گرفت. در طی سال‌ها تحریم بین‌المللی علیه ایران، پستهٔ آمریکا جای پسته ایران را گرفت.

خرید فروش انواع پسته در بازار خشکبار کرنلو ناتس کالا pistachio wholesale price kernel

با اینکه پستهٔ ایران و آمریکا از یک نژاد هستند اما پستهٔ ایرانی به دلیل آب و هوای خاص کویری و خاک حاصلخیز طعم متفاوت و  بهتری دارد. چیزی که بسیاری از توزیع کنندگان عمدهٔ اروپایی هم آن را تأیید می‌کنند. بذر و نهال اولین پسته‌های کاشته شده در آمریکا از انواع پسته‌های ایرانی بوده‌است که به خاطر تغییر خاک و آب و هوا طعم آن تغییر کرده‌است. پسته ترکیه البته از نژاد دیگری است و شکل آن با پسته ایرانی فرق می کند. تولید پسته در آمریکا به‌صورت مکانیزه تولید و بسته بندی می شود که همین امر موجب شده که محصول این کشور در هر هکتار ۳ تن و سه برابر محصول تولیدی ایران در هر هکتار باشد.

 

صادرات پسته:

در سال ۱۳۹۳ صادرات پستهٔ ایران به کشورهای اروپایی از ۹۰ هزار تن در سال به ۱۰ هزار تن کاهش یافته بود.یکی دیگر از مشکلات صادرکنندگان استفاده بی‌رویه سم در باغ‌های پسته است که سهم اندک پستهٔ ایران در بازارهای اروپایی را با خطر مواجه می‌کند. اتحادیه اروپا در این مورد قوانین سخت‌گیرانه‌ای دارد و اگر این بازار از دست برود پستهٔ آمریکا در زمان کوتاهی بازار ایران در اروپا را تصاحب می‌کند

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

 

 

 

برای مشاوره و خرید انواع پسته با ما در تماس باشید:

09023771052

 

بازار خرید انواع پسته(اینجا کلیک کنید)

 

خرید فروش انواع پسته در بازار خشکبار کرنلو ناتس کالا pistachio wholesale price kernel

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *