مقالات

طلای سرخ(زعفران)

ناتس کالا بازار خرید فروش خشکبار خرما آجیل پسته سبزی خشک ادویه عسل گون کنار میوه خشک عمده آنلاین قیمت چای قهوه فندق بادام گردو

زعفران

 

زعفران معادل عربی کلمه  زَرپَران، گیاهی است از گونه زنبقیان است که در داخل گل آن کلاله و خامه زرشکی رنگ بدست می آید که پس از خشک شدن برای چاشنی و رنگ دهی غذاها به کار می‌رود، این محصول خواص دارویی و رنگ دهی غذایی بالایی دارد.زعفران یکی از گرانترین ادویه های جهان است که به همین دلیل به آن طلای سرخ نیز گفته می شود.قیمت خرید زعفران در بازار ادویه های بالاتر از محصولات دیگر مب باشد.

قیمت خرید انواع زعفران صادراتی سرگل saffron wholesale price iran kernelo

ایران بزرگ‌ترین تولیدکننده و صادر کننده زعفران در جهان است.در استان‌های خراسان رضوی و جنوبی نزدیک به  ۸۵ درصد زعفران ایران تولید می شود.زعفران در دیگر  استان‌های دیگر ایران مانند خراسان شمالی، یزد، گلستان، همدان، فارس و اصفهان نیز کشت می شود که حجم آن کمتر از ۱۰ درصد تولید محصول است.

شهرستان تربت حیدریه با سطح زیر کشت نزدیک به 7500 هکتار، رتبه اول در تولید زعفران را به خود اختصاص داده است. یکی از باکیفیت ترین زعفرانهای ایران در شهرستان قائنات تولید می‌شود.لازم به ذکر است زعفران  منطقه گناباد به دلیل کاشت به روش سنتی و آبیاری با آب قنات به عنوان میراث جهانی کشاورزی در فائو ثبت شده‌است.

مناطق تولید زعفران:

 

زعفران در شهرستان‌های تربت حیدریه، زاوه ، قاینات ، فردوس، بشرویه، سرایان و بیرجند در استان خراسان جنوبی و شهرستان‌های تربت جام، تایباد، باخرز، گناباد، سبزوار، ششتمد، نیشابور و بجستان، کاشمر، خلیل‌آباد و کوهسرخ در استان خراسان رضوی ،استان فارس(شهرستان استهبان)و به تازگی در استان‌های اصفهان (نطنز)، کرمان، سمنان (شاهرود)، لرستان، قزوین، اردبیل و استان آذربایجان شرقی کشت می‌شود.

پیازچه زعفران در مناطق سردسیر با بارندگی زیاد بسیار بهتر از مناطق گرمسیر عمل می‌آید و یکی از دلایل اصلی که باعث تمایز زعفران مرغوب از زعفران نامرغوب می‌شود، شرایطِ اقلیمی و آب و هوای آن منطقه است که هرچقدر منطقه سردسیرتر باشد، عملکرد و عیار زعفران بالاتر می‌رود.

گفتنی است با طبع گرم خود می تواند در مقابلِ هوای سرد مقاومت کند،گفته شده پیاز زعفران حتی در دمای منفی چهل درجه سانتیگراد به رشد عادی خود ادامه می‌دهد و شادابی و نشاط برگ‌ها را کاملاً حفظ می‌کند.

تاریخچه زعفران:

ایرانیان ضمن صدور زعفران به بسیاری از نقاط جهان باستان، خواص آن را به یونانی‌ها، رومی‌ها، چینی‌ها و اقوام سامی از جمله عرب‌ها معرفی کردند و شیوه زراعت آن را در سده‌های اول تا چهارم هجری به امت‌های اسلامی اطراف مدیترانه آموختند. به این ترتیب که نخستین زعفران‌کاری به وسیله ایرانیان تبعید شده توسط معاویه در نواحی شام دایر شد. پس از آن کاشت زعفران در شمال آفریقا و اندلس (اسپانیای اسلامی) و صقلیه (سیسیل) رواج یافت. اقوام ایرانی همچون رستمیان و بنوطبری در انتقال فرهنگ زعفران‌کاری مؤثر بودند.

قیمت خرید انواع زعفران صادراتی سرگل saffron wholesale price iran kernelo

صادرکنندگان و وارد کنندگان عمده زعفران:

ناتس کالا بازار خرید فروش خشکبار خرما آجیل پسته سبزی خشک ادویه عسل گون کنار میوه خشک عمده آنلاین قیمت چای قهوه فندق بادام گردو

زعفران به دسته های مختلفی تقسیم بندی می شود. هر چه خلوص زعفران بیشتر باشد قدرت رنگ دهی و همچنین عطر بهتری دارد. البته کیفیت زعفران به محل کشت و هم چنین نحوه خشک کردن آن هم بستگی دارد.در حال حاضر بهترین ترین زعفران دنیا در گناباد و همچنین قاینات و تربت حیدریه کشت و همچنین برداشت می شود.

انواع زعفران :

۱) زعفران سوپر نگین

۲) زعفران شبه نگین

۳) زعفران نگین

۴) زعفران سرگل

۶) زعفران دسته

۷) ریشه زعفران

ناتس کالا بازار خرید فروش خشکبار خرما آجیل پسته سبزی خشک ادویه عسل گون کنار میوه خشک عمده آنلاین قیمت چای قهوه فندق بادام گردو

انواع خواص زعفران:

تسکین دردهای شکمی

درمان افسردگی

سلامت قلب

پیشگیری از کاهش دید در سالخوردگی

ضد سرطان

کاهش فشار خون

خونساز و کمک به گردش خون

کاهش چربی

کاهش کلسترول

تصفیه خون

آرامبخش و خواب آور

 برای خرید انواع زعفران در فروشگاه اینترنتی ناتس کالا (اینجا کلیک کن)

زعفران کرنلو ناتس کالا عمده صادراتی kernelo nutskala nuts bazaar saffron export wholesale ناتس کالا بازار خرید فروش خشکبار خرما آجیل پسته سبزی خشک ادویه عسل گون کنار میوه خشک عمده آنلاین قیمت چای قهوه فندق بادام گردو

برای خرید انواع زعفران بصورت خرد و عمده می توانید با ما در تماس باشید:

09023771052

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *