مقالات

چای ایرانی

انواع چای ایرانی سرگل قلم شکسته ممتاز سبز بازار لاهیجان iranian organic tea

چای نوشیدنی‌ مورد علاقه بیشتر مردم در جهان است که انواع مختلفی از نظر کیفیت ، رنگ و مزه دارد. این واقعیت که خواستگاه آن سرزمین چین بوده و بعدها این گیاه به ایران وارد شده حقیقت دراد.لغت چای ریشه چینی دارد. این گیاه از قدیم بین ایرانیان جایگاه بالایی از نظر یک نوشیدنی داشته وبه دلیل فواید فراوانش حتی قهوه را به رده های پایین تر سوق داده است. چای در بین مردم غرب جهان و بویژه اروپاییها نیز جایگاه بالایی پیدا کرد.قیمت خرید انواع چای در بازار به عوامل متعددی مانند منطقه کشت ، میزان سموم مورد استفاده ، کیفیت ، نوع فرآوری چای و بسته بندی و میزان خلوص چای ها بستگی دارد.

آب و هوای خاص شمال ایران که رطوبت و کوهستانی بودن را با هم فراهم کرده بستر مناسبی برای پرورش و کشت چای در ایران ایجاد کرده است. شاید لازم به ذکر باشد چای تولید شده در ایران یکی از طبیعی ترین و خوش مزه ترین چای های دنیاست، آب و هوای شمال ایران مانند یک آفت کش کشاورزان را از به کار بردن سموم شیمیایی بی نیاز کرده است.

انواع چای ایرانی:

محصول چای بر اساس فصل چیدن و میزان اکسیداسیون به دسته بندی های مختلف تقسیم می شوند. انواع چای ایرانی بر اساس قیمت و کیفیت در بازار چای عبارتند از:

1)سرگل
2)ممتاز

3)قلم

4)شکسته

انواع چای ایرانی سرگل قلم شکسته ممتاز سبز بازار لاهیجان iranian organic tea
شکل گیاه چای

فصل بهار آغاز برداشت چای است واولین چینش نوع سرگل نامیده می شود. چیدن اولین برگ‌‌های تازه شکفته بوته چای معمولا با دست انجام می شود، به همین دلیل چای سرگل در بین انواع چای ها در بازار قیمت نسبتا بالاتری دارد. به دلیل محدودیت مقدار این چای خرید آن برای بازرگانان و فعالین در این محصول در اولویت است.

بو و طعم چای سرگل تند، گس و تلخ است؛ رنگ خاص این چای پس از دم کردن و عطر آن از مشخصه های چای سرگل است. شایان به ذکر است فرآیند فرآوری چای فاکتور بسیار مهمی در ارزش و کیفیت چای دارد.

چای ممتاز:


چای ممتاز ایرانی در مقایسه با چای سرگل طعم ملایم‌تر و تلخی و گسی کمتری دارد. پرمصرفترین چای در بین ایرانیان است و طبیعتا بخش اعظم تولید چای در کشور به این نوع تعلق دارد. معمولا از برگ‌‌های پایین‌تر بوته چای در تهیه آن استفاده میگردد ، با این حال هیچ گونه افزودنی و رنگ مصنوعی به آن اضافه نمی شود و همچنان چای طبیعی و ارگانیکی است.

قیمت خرید چای سرگل بهاره کرنلو لاهیجان بازار عمده ناتس کالا black tea wholesale price
چای ممتاز ایرانی

چای قلم:

چای قلم از ساقه و برگ‌‌های پهن‌تر و پایین‌تر بوته چای تهیه می شود. شکل چای قلم معمولا بلند و باریک بوده و از نظر رنگ و عطر هنوز چای مرغوبی محسوب می شود. قیمت خرید چای قلم سورت شده و بدون چوب در بازار نسبتا بالاتر از چای های قلم معمولی است.

توصیه می شود چای های ایرانی برای حفظ کیفیت در قوری های چینی و به مدت 15 تا 20 دقیقه دم کنند.اضافه کردن کمی هل ، دارچین یا زعفران به چای طعم می دهد و بهترین نوشیدنی برای رفع خستگی بعد از یک روز کاری سخت محسوب می شود.

قیمت خرید چای قلم لاهیجان کرنلو ناتس کالا black tea wholesale price
چای قلم سورت شده

چای شکسته:

چای شکسته با استفاده از برگ‌‌های خرد شده تولید و شکل نامنظم دارد، انواع مختلف چای در این نوع کنار هم قرار گرفته و وزن آن سبکتر از گونه های دیگر است .خرد بودن این چای باعث سریعتر دم کشیدن و رنگدهی آن می گردد که آنرا مناسب میهمانیها و دورهمی های ایرانی کرده است.

قیمت خرید چای شکسته مرقوم به صرفه و در بازار جزو پرطرفدارترین نوع چای هاست. چای شکسته ایرانی به درجات متفاوتی تقسیم و در بازار به فروش می رسد.شکسته ممتاز ، شکسته درجه یک ، شکسته درجه دو هر کدام قیمت خود را در بازار چای دارند.

بنابراین فاکتورهای زیادی در تعیین نوع چای ، کیفیت ، ارزش و قیمت چای نقش دارند ، این عوامل مانند نوع برگ ، فصل برداشت چای ، نوع برداشت ، شیوه تولید و فرآوری هر کدام در کیفیت چای دخیل می باشند.

چای سبز:

چای سبز ایران از دیگر انواع چای است که با فرآیند متفاوتی تولید می گردد. چای سبز پس از برداشت برگ‌های تازه بوته چای فرایند گرما و بخارپز شدن را می گذراند که البته با این کار اکسید شدن در این نوع روی نداده و رنگ آن مایل به سبز می گردد. نوع فرآوری این نوع چای باعث ایجاد خواص منحصر به فردی می گردد فوایدی مانند کمک به لاغری، کمک به محافظت از پوست، کنترل قند و فشار خون، ایجاد احساس آرامش و کاهش استرس در بدن پس از مصرف آن.

قیمت خرید چای ممتاز سبز ایرانی عمده بازار کرنلو ناتس green tea wholesale price organic ارگانیک
چای سبز

خرید چای:

برای خرید یک چای مطمئن معمولا استفاده و تست محصول ضروری می باشد و مصرف کننده ابتدا باید از ایرانی بودن ، خالص بودن و منبع چای اطمینان حاصل کرده و مقدار کمی از چای را تهیه و دم نماید، مزه ، طعم ، رنگدهی چای سلامت چای را تعیین و اعتبار فروشگاه تامین کننده چای نیز می تواند ملاک خرید و انتخاب چای قرار گیرد.

بدیهی است چای ایرانی بدون طعم و معمولا تلخ بوده و رنگدهی آن به سرعت صورت نمی گیرد. چای تولید شده در مناطق املش ، لاهیجان ، لنگرود به طور کلی طبیعی و بااصالت می باشند.

قیمت خرید چای سرگل بهاره کرنلو لاهیجان بازار عمده ناتس کالا black tea wholesale price
چای ایرانی کرنلو

قیمت انواع چای:


در سالهای اخیر با گسترش اطلاع رسانی و رشد شبکه های اجتماعی تولید کنندگان چای ایرانی توانسته اند مرغوبیت و اصالت چای ایرانی را برای مصرف کنندگان توجیه و رشد قیمت چای ایرانی را متناسب با گونه های وارداتی سرعت ببخشند. اما هنوز راه طولانی در معرفی چای ایرانی در داخل و خارج کشور در پیش است و با تبلیغات به روز ، بسته بندی متناسب با معیار های بازار جهانی چای می توان جایگاه چای ایرانی را ارتقا بخشید. با توجه به طبیعی و سالم بودن چای ایرانی قیمت آن همچنان در بازار پایین بوده و مصرف کننده ایرانی می تواند بهترین نوع چای ایرانی را با قیمتی مناسب تهیه و استفاده کند.

صادرات و بازار چای ایرانی:


صادرات چای ایرانی دارای فراز و نشیب های فراوانی بوده و هنوز این محصول ایرانی جایگاه خود را در بازارهای جهانی کسب نکرده است. بسته بندی و توزیع این محصول توسط بازرگانان می تواند به معرفی چای ایرانی در کشورهای مصرف کننده چای طبیعی کمک نماید. همچنانکه در سالهای اخیر کشورهای عراق ، ترکیه و جمهوری های استقلال یافته از مهمترین بازارهای صادراتی چای ایرانی بوده اند.

استفاده از تکنولوژی های نوین در طعم دهی به چای ایرانی عامل دیگری است که می تواند مشتری های خارجی و حتی داخلی را به خرید این محصول ترغیب نماید.

قیمت خرید چای سرگل بهاره لاهیجان ارگانیک کرنلو ناتس کالا عمده بازار tea wholesale price organic شکسته ممتاز
چای ایرانی بسته بندی شده

برای خرید و مشاوره در خصوص انواع چای های ایرانی با ما در تماس باشید:

09023771052

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *